Dom
Dom jest ciepły, nawet gdy ogrzewanie nie działa. Jest schronieniem, miejscem początku, punktem wyjścia i miejscem powrotów, bo „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”.
- Jest związany z człowiekiem - z ludźmi. Jest domem, gdy przebywają w nim ludzie, albo tylko budynkiem jeśli jest niezamieszkany. Jest też różnica między domem a mieszkaniem: czym innym jest potrzeba mieszkania i potrzeba domu.
- Dom jest naszą świątynią. Ale nie o którąś z religii tu chodzi - jest to raczej tkwiący w nas archetyp. Magiczne jest już samo przekraczanie progu własnego, bądź cudzego domu. Przed progiem powinny zostać kłótnie i inne złe sprawy. Nie witamy się przez próg domu, by nie wpuścić złego (chodzi tylko o próg wejściowy, a nie o każdy próg we wnętrzu domu.
- W domu powinien panować spokój, od zawsze tutaj ceniony. Dziś domowe pomieszczenia mieszkalne nazywamy pokojami. Zakłócenie spokoju, miru domowego, również w dzisiejszym prawie jest przestępstwem, a nie wykroczeniem. Użycie starego określenia „mir” zamiast „spokój” mówi nam o dawnym źródle tego prawa.
- W dużym domu jest miejsce na pomieszczenia służące innym celom, na przykład: pracownię, gabinet, bibliotekę czy salon, czyli pokój dzienny - miejsce odpoczynku i przyjmowania gości (osób bardzo ważnych dla domu, bo „Gość w dom, Bóg w dom”). Kiedyś takie miejsce nazywano świetlicą.
- Dom wychowuje i kształtuje mieszkańców. Panują tu zwyczaje, które należy uszanować - postępować zgodnie z nimi: „gdy jesteś w cudzym domu, nie zawadzajże nikomu”.
- W domu odbiera się dobre wychowanie. Dawniej ważne było pochodzenie z dobrego domu.
- Dom można zamknąć przed innymi, lub prowadzić dom otwarty, gdzie każdy jest mile widziany.
- Nie każdy człowiek ma szczęście poznać prawdziwy dom, ale prawie każdy o nim marzy.
- Dom jest dla jego mieszkańców małym państwem - Ojczyzną lub Macierzą, o której się pamięta i za którą odczuwa się tęsknotę, gdy się ją opuszcza. Pamiętamy o domu.
- Są budynki nazywane „domami”. W założeniach mają być namiastką domu lub pełnić jedną z jego ról. Na przykład dom kultury, dom dziecka, dom starców, dom wydawniczy, dom akademicki, wczasowy, wypoczynkowy czy wycieczkowy i wiele innych.
Jest też coś takiego jak idea domu. Noszą ją ze sobą ci, którzy wbrew swej woli musieli go opuścić, a także ci, którzy z innych przyczyn stali się nomadami - wiecznymi wędrowcami. Ich dom - jego idea - jest wszędzie tam, gdzie są oni sami.
Praktyka
Nazwa pochodzi od greckiego praksis - czyn, postępek, uczynek, czynność, przedsięwzięcie.
- Według Mrongowiusza praktyka, to „wykonywanie teoryi” a praktykować znaczy „wykonywać, sprawować, bawić się”, ale też „żywić się sztuką lekarską”.
- Praktykować, to zajmować się, trudnić się czymś.
- Można zdobyć doświadczenie w praktyce życiowej czy zawodowej, ćwicząc przypisane danej dziedzinie czynności i umiejętności. Poprzez praktykę zyskuje się biegłość w sztuce. Odbyć można praktyki uczniowskie czy studenckie.
- Dobre praktyki - wypróbowane skuteczne sposoby prowadzące do dobrych rezultatów.
- Ich przeciwieństwem są złe praktyki, którymi się nie zajmiemy w tych rozważaniach.
- Praktyki, to nie tylko czynności, ale też miejsce wykonywania nabytych umiejętności - sztuk. Lekarz prowadzi praktykę lekarską, a adwokat adwokacką.
- Sztuką nazywać też można każdą umiejętność rzemieślniczą stojącą na odpowiednio wysokim poziomie.
W znaczeniu określenia miejsca - praktyką może być każda z pracowni Domu Praktyk Twórczych.
Twórczość
Dla twórców opisanie tego, co jest dla nich tak ważne, bywa bardzo trudne. Twórczość jest tym, co każdy czuje inaczej, bo jesteśmy różni - ale zawsze warta jest części naszego życia.
- Twórczość jest powietrzem, którym oddychamy, dzięki któremu jesteśmy - żyjemy.
- Eter - według greckich filozofów - jest pierwotną materią, substancją wypełniającą świat, zasadą bytu, źródłem życia, piątym żywiołem. Dzięki powietrzu-eterowi możemy nie spalając się płonąć jasnym ogniem. W eterze możemy unosić się - latać jak ludzie-ptaki.
To właśnie próbujemy przekazać podczas zajęć ich uczestnikom - mieszkańcom Domu.
Dodatki (dodatkowe informacje):
|
M. S.
Zapraszamy do zwiedzania naszej strony i czytania artykułów:
- Misja Domu Praktyk Twórczych, czyli wyjaśnienie po co jesteśmy.
- Dom - Praktyka - Twórczość, czyli o nazwie naszego Domu
- Świetlica „Praktyki”, czyli ważne miejsce w Domu
- Świetlica, czyli słów kilka o miejscu zwanym świetlicą
- Dodatki do Świetlicy, czyli dodatkowo o miejscu zwanym świetlicą
- Artykuły, czyli miejsce, w którym pojawiają się nasze ważne i mniej ważne ale potrzebne teksty, na przykład na temat wzornictwa, Bauhausu i innych zjawisk w sztuce i kulturze.