Willa Wagenera
Willa mieszczańska wybudowana na przełomie XIX – XX w. przez rodzinę Adolfa Wagenera - kostrzyńskiego przemysłowca. Jedna z nielicznych budowli w Kostrzynie nad Odrą, która przetrwała okres walk o miasto w 1945 r. Pierwotnie była ulokowana przy Rackelmannstraβe, pod nr 19 (obecnie ul. Kopernika 1).
Dzieło miejskiego architekta Waltera Hechta. Na parterze budynku zostały rozplanowane największe i najbardziej reprezentacyjne pomieszczenia. To tutaj właściciel, Adolf Wagener, mógł przyjmować gości, pracować i organizować przyjęcia dla śmietanki towarzyskiej. Na pierwszym piętrze wybudowano przestrzeń mieszkalną – pokoje dla domowników oraz zaciszne miejsce wypoczynku. Na poddaszu powstały pomieszczenia gospodarcze oraz przeznaczone dla służby.
W wyniku działań wojennych, ucierpiała nieco elewacja oraz zrabowano wnętrza. Budynek był jednak na tyle w dobrym stanie, że zdecydowano się umieścić w nim władze polskiego Kostrzyna nad Odrą. Przez lata willa pełniła wiele funkcji, w jej murach mieściła się, m.in.
- biblioteka,
- restauracja
- Urząd Miasta
- Niepubliczny Zespół Szkół Artystycznych
- pracownia artystyczna specjalizująca się m.in. w litografii
- Pałac Ślubów.
Willa Wagenera została wpisana do Gminnej Ewidencji Obiektów Chronionych.
Obecnie pełni funkcję Domu Praktyk Twórczych.
Hol Willi Wagenera dawniej i dziś
Zapraszamy do zwiedzania naszej strony i czytania artykułów:
- Misja Domu Praktyk Twórczych, czyli wyjaśnienie po co jesteśmy.
- Dom - Praktyka - Twórczość, czyli o nazwie naszego Domu
- Świetlica „Praktyki”, czyli ważne miejsce w Domu
- Świetlica, czyli słów kilka o miejscu zwanym świetlicą
- Dodatki do Świetlicy, czyli dodatkowo o miejscu zwanym świetlicą
- Artykuły, czyli miejsce, w którym pojawiają się nasze ważne i mniej ważne ale potrzebne teksty, na przykład na temat wzornictwa, Bauhausu i innych zjawisk w sztuce i kulturze.